backlink seo önemi

Backlink Devri Bitti!

Backlinklerin SEO için önemi. Paravan Blog ve SEO.
SEO için backlink almak ve paravan blog kurmak şart mı?

Son Google güncellemelerinden sonra deneyimlerimizle gördük ki, paravan bloglar ve backlinkler artık SEO için neredeyse hiç önemli değil.

Yabancı blog ve forumlarda, yabancı SEO firmaları da bunu sürekli söylüyor.

Ancak özellikle freelancer sitelerinde 5 liraya SEO paketi satan SEO’cular (!!!) başta olmak üzere bu işten para kazanan bir çok kişi, backlink girdikleri blog ve siteler ellerinde patlamasın diye bunu görmezden geliyor ve backlink balonunu şişirmeye devam ediyor.

Bu sitelerde hala PR’lı siteden backlink satmaya çalışanlar göreceksiniz. Kaç yılında yaşıyorlar acaba???

Google, günde 10 tane siteye backlink satan bloglardan, sitelerden gelen linkleri ciddiye almıyor. Çünkü bunların sahte olduğunu bizden iyi biliyor. Daha önce de yazmıştık; SEO Google’ı kandırmaya çalışmak değildir. Zaten kandıramayız. SEO, Google’ın istediği gibi site yapmaktır.

Paravan bloglarda da durum benzer. Ücretsiz servisten bir blog açıp, tasarım, ayar vs. hiç bir şey yapmadan hemen içerik yapıştırıp, o yazıdan da 2-3 link çıkarsanız, Google bunun da sahte olduğunu anında anlıyor.

Ancak, aynı sektörde bir kaç alt site açarsanız, bu alt sitelere düzenli ve özgün içerik girerseniz, arada da buradan kendi ana sitenize link çıkarsanız, o zaman durum başka.

Peki Google SEO için neye önem veriyor?

  1. İçeriğin niteliğine. Yani özgün ve gerçekten kaliteli içerik oluşturmanıza. SEO için robotlara yazdırılan, eş anlamlı kelimeler kullanılan vs. yapay yazıları çöpe atın.
  2. Sık ve düzenli içerik girmenize.
  3. Kullanıcının bir siteye girdiğinde, aradığı bilgileri bulabilmesine ve o siteden, en az 4-5 sayfa gezip, bir kaç dakika kalıp, memnun kalarak çıkmasına. 
  4. Sitede rahat gezebilmesine. 
  5. Hızına. Özellikle de mobil hızına ve mobil kullanılabilirliğine.
İlginizi Çekebilir :  Ücretsiz SEO Analiz Araçları. Ücretsiz SEO Raporu. Ücretsiz SEO Puanı Öğrenme.