doğru dış seo

Dış SEO Nedir? Dış SEO’da Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dış SEO dediğimiz çalışma, iç SEO (on page) çalışmasından farklı olarak, sitenin referans değerini arttırmak için yapılan çalışmalardır.

Genellikle, dış SEO sadece bir şekilde backlink elde etmekten ibaret görülür.

Backlink, özetle “bir sitenin sizin sitenize link vermesi” demektir.

Kendilerine “SEO uzmanı” diyen kişiler, backlink sayısının fazla olmasını SEO için iyi bir şey olarak lanse ederler. Site kalabalığı göstererek ve PageRank değeri (PR) gibi çağ dışı kalmış yöntemlerle göz boyarlar.

SEO çalışması için backlink sayısı değil kaliteli backlink önemlidir.

Dış SEO için yanlış bilinenler ve doğruları şunlardır :

"Ne kadar çok backlink olursa o kadar çok iyidir." YANLIŞ.
DOĞRUSU : “Sitenizin kategorisine göre benzer ya da aynı kategorilerde, sitenizden daha iyi durumda (sıralamada) ya da benzer durumdaki sitelerden backlink alması faydalıdır.”

"Backlink olsun da nereden olursa olsun." YANLIŞ.
DOĞRUSU :
“Her siteye link veren, backlink vermeyi ticaret haline getirmiş, çöplük haline gelmiş sitelerden alınan backlinklerin Google’ın gözünde değeri yoktur. Hatta bu backlink’ler SPAM kabul edilir ve sitenizin sıralama kaybetmesine / ceza almasına neden olur.”

"PR'ı yüksek sitelerden backlink almak faydalıdır." YANLIŞ
DOĞRUSU :
“PR yani PageRank Google tarafından hükmü kalmamış, artık gündemde olmayan bir değerlemedir.”

"Gov, Edu gibi uzantılardan backlink almak faydalıdır." YANLIŞ
DOĞRUSU :
“Gov, devlet kurumlarının, edu ise eğitim kurumlarının uzantılarıdır. Bu sitelerden backlink almanın, eğer siteniz gerçekten bu sektörlerde değilse, bir faydası yoktur.”

"Hacklink almak faydalıdır." YANLIŞ
DOĞRUSU :
“Hacklink, belli sitelerdeki açıklar kullanılarak izinsiz olarak yapılan link çıkışlarıdır. Bu tip doğal olmayan linklerin Google gözünde değeri yoktur, aksine cezaya sebep olur.”

"Sosyal medya imleme, ziyaretçi defteri backlink, forum backlink gibi şeyler faydalıdır." YANLIŞ
DOĞRUSU :
“Sosyal medyada insanların paylaşımlarında sitenizden organik biçimde bahsetmesi, içeriklerinizi paylaşması faydalıdır. Ancak organik yani doğal biçimde, kendi rızalarıyla olursa. Ziyaretçi defteri diye bir şey artık kalmadı, 90’larda geçerli olan bir modaydı. Bir sitede ziyaretçi defteri varsa, muhtemelen 90’lardan beri güncellenmemiştir. Forumlar ise otomatikman linklerini ‘nofollow’ yani Google tarafından takip edilemez şekilde çıkarlar. Yani forumlardan alınacak linkleri Google görmez, bu yüzden faydası olmaz.”

İlginizi Çekebilir :  Kripto para ile ödeme alan SEO şirketi

PEKİ DIŞ SEO ÇALIŞMASI NASIL YAPILMALI?

Öncelikle, bu çalışma doğal olmalıdır.

Sizin sitenizle benzer ya da aynı kategoride sitelerle karşılıklı link değişimi yapabilirsiniz. Siz sitenizdeki bir içerikte o siteden bahsedersiniz, onlar da sizden bahseder ve karşılıklı link verirsiniz.

Sosyal medyada insanların içeriklerinizi paylaşmasını, sitenizin linkini paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu en doğal backlink yöntemidir.

Sitenizin içeriklerini kullanarak alıntı yapan, sizin içeriğinizden faydalanan siteler, kaynak olarak sizi gösterebilir. Bu da en doğal ve geçerli backlink yöntemidir.