Google Boş Site Haritası Hatası ve Çözümü

Google Search Console’da kullanıcıların zaman zaman karşılaştıkları sorunlardan biri, Google’ın site haritasını görmesi ancak içeriğini tanıyamamasına neden olan “Boş Site Haritası” hatası.

Google Search Console üzerinde soldaki menüde “Site Haritası” seçeneğine tıkladığınızda kırmızı renkli “hata” ibaresini ve “Boş Site Haritası” açıklamasını görüyorsanız, tıkladığınızda şöyle bir mesajla karşılaşıyorsunuz : “Site haritası okunabiliyor, ancak hataları var”

Bunun sonucu ise Google’ın sitenizdeki url’leri tespit etmesi ancak dizine eklememesi. Yani Google sitenizdeki tüm içerik, sayfa, tag, kategori vb. url’leri görüyor ancak indexlemiyor. Doğal olarak arama sonuçlarında çıkmıyor.

Bunu da yine Search Console’da sol menüde “Kapsam” seçeneğine tıkladığınızda “Hariç Bırakıldı” kutucuğundaki sayının çokluğundan anlayabiliyorsunuz ve o kutuya tıkladığınızda şuna benzer hata açıklamaları görüyorsunuz :

Hariç bırakıldıTarandı – şu anda dizine eklenmiş değil

Bazen ise site haritası hatası verilmediği halde, kapsama tıkladığınızda yukarıdakine benzer “hariç bırakıldı” uyarıları alabiliyorsunuz.

Bu hataların sebebi, All in One Security ya da Wordfence benzeri güvenlik eklentileri.

Bu eklentiler, WordPress siteleri birçok şey gibi sahte Google botlarından da koruyor ancak bazen görevlerini o kadar iyi yapıyorlar ki gerçek Google botları da siteye erişemiyor 🙂

Çözüm; eklentileri devre dışı bırakmak, site haritanızı yeniden oluşturmak ve Google Search Console’a girip, eski site haritanızı kaldırarak yeniden eklemek. 1-2 gün içinde Google sitenizi yeniden tarayacak ve daha önce index’lenmeyen sayfaları ekleyecek.

İlginizi Çekebilir :  Ücretsiz SEO Analiz Araçları. Ücretsiz SEO Raporu. Ücretsiz SEO Puanı Öğrenme.