İç SEO Nedir? Nasıl Yapılır? On Page SEO İpuçları

Her SEO çalışmasının başlangıç noktası, olmazsa olmazı iç SEO / On-Page SEO, yani site içinde SEO’ya yönelik olan çalışmalardır.

İç SEO nedir? En basit ve genel tabiriyle iç SEO ya da on page SEO, bir siteyi içerik, tasarım ve kodlama olarak SEO kurallarına uygun hale getirmektir.

SEO çalışması iç SEO ile başlar. Bir site, iç SEO olarak zayıfsa, hatalı ve yetersizse, yapılacak hiçbir dış SEO (backlink, paravan blog, imleme vs.) çalışması tam anlamıyla fayda göstermez.

İnternette bulabileceğiniz SEO analiz ve SEO puanı testleri de büyük oranda sitenin iç SEO kriterlerine yönelik değerlendirme yaparlar.

Özetle, SEO çalışmasının %90’ı iç SEO ve içerik, %10’u dış SEO (backlink)’tir.

Peki sayfa içi SEO (on-page SEO) kapsamında neler vardır? Neler sayfa içi SEO olarak değerlendirilir?

Site içi SEO nasıl yapılır? Site içi SEO çalışması yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir?

 1. Öncelikle içeriklerinizi elden geçirin. Sitenizdeki yazı ve sayfaların SEO kurallarına uygun olması çok önemlidir. Yazılarınız başka sitelerden aynen alıntı olmamalı. Çok uzun ya da çok kısa olmamalı. Açık, anlaşılır, yazıldığı konu hakkında bilgi veren içerikler Google tarafından sevilir.
 2. Her yazının, her sayfanın title (başlık) ve description (açıklama) alanlarını tek tek düzenleyin. Title (başlık) alanı yazının / sayfanın başlığıyla aynı olabilir. Description (açıklama) genelde default olarak yazının ilk 160 karakteri olarak kullanılır ancak bu yanlıştır. Description için yazının kısa bir özeti ya da en vurucu cümlesi seçilmelidir.
 3. Yazılarınızın keyword (anahtar kelime) kullanımını çok dikkatli yapmalısınız. Gereksiz ve yanlış keyword kullanımı sitenizin spam’e düşmesine neden olur. Keyword’ler asla tek kelime olmamalı, jenerik kelimeler olmamalı. Bir içeriğiniz hakkında keyword belirlemek için keywordtool.io gibi profesyonel araçları ya da buna imkanınız yoksa Google Search Console’u kullanabilirsiniz. Keyword’leri Google’a yazılan arama kelimeleri olarak düşünün ve buna göre kullanın. İnsanlar Google’a ne yazsalar o sayfanız karşılarına çıkar? Longtail (uzun kuyruklu : bir kaç kelimeden oluşan tümceler şeklinde) keyword’ler kullanın. Bir ipucu daha : Diyelim ki sitenizde 3-4 adet kitap yorumu ile ilgili blog yazısı var. Bu yazıların hepsinde “kitap yorumu” şeklinde keyword kullanmak yerine, “kitap yorumları” şeklinde bir kategori oluşturun ve yazılarınızı bu kategori altına tanımlayın.
 4. Site haritası (sitemap) çok önemlidir. Site haritanız kurallara uygun olsun ve düzgün çalışsın.
 5. Robots.txt dosyanız çok önemlidir. Yanlış bir kural, sitenizin kısmen ya da tamamen arama motorlarınca engellenmesine neden olur.
 6. Siteniz mutlaka ama mutlaka mobil uyumlu olmalıdır. Bu çağda, mobil uyumluluğu olmayan bir tasarım ya da tema düşünülemez. Aynı zamanda, eğer sık güncellenen, sık içerik girdiğiniz bir siteniz varsa AMP kullanın.
 7. Tasarımınız kullanıcı dostu olmalı. Görsellik ile kullanışlılık arasındaki dengeyi sakın kaybetmeyin. Ayrıca Google, site içi dolaşıma çok önem veriyor. Site içi linklemeyi uygun şekilde ve yerinde kullanın.
 8. Site hızı çok önemlidir. Eğer sitenizde çok fazla görsel ya da kod varsa, cache kullanın.
İlginizi Çekebilir :  SEO’da Roket Etkisi… OLMAZ!

Bir de e-ticaret siteleri için uyulması gereken site içi SEO kuralları var. Yukarıda saydıklarımızın haricinde e-ticaret siteleri mutlaka :

 1. Ürün açıklamalarını görünür, anlaşılır ve detaylı tutmalıdır.
 2. Kategorilendirmeyi doğru biçimde yapmalıdır.
 3. Her ürün görseli mutlaka isimlendirilmeli, açıklama girilmelidir.
 4. Keywordler sistematik ve ürünleri kategorize edecek şekilde kullanılmalıdır.
 5. Mutlaka blog bölümü olmalı, düzenli ve sık biçimde, doyurucu, bilgilendirici içerikler girilmelidir.
 6. Mutlaka SSS (Sık Sorulan Sorular) ve Hakkımızda, İade, İletişim vb. bilgilendirici sayfalar olmalıdır.

Sitenin türü ne olursa olsun, ister kişisel blog, ister kurumsal, isterse e-ticaret sitesi, ancak iç SEO uygun biçimde yapıldıktan sonra dış SEO çalışmasına geçilmelidir. Aksi takdirde yapılacak çalışmalardan fayda görülemez.

İç SEO ile ilgili her türlü sorunuz için seocukim@protonmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.