temanın seo'ya etkisi

Kod ve Tema Hatalarının SEO’ya Etkisi

WordPress tema hatalarının ve uyumsuzlukların SEO’ya etkisi var mı?
PHP ve HTML hatalarının SEO’ya etkisi.
Veritabanı hatalarının SEO açısından önemi ne?

Başta WordPress gibi içerik yönetim sistemleri olmak üzere, internet sitelerindeki kod hataları, uyumsuzluklar, çakışmalar vb. görünüm ve kullanım açısından can sıkabiliyor.

Aynı şekilde özel yazılmış PHP ya da HTML sitelerde de ortaya çıkan hatalar kullanıcı deneyimini olumsuz biçimde etkiliyor.

Peki bu hataların aynı zamanda SEO’yu olumsuz biçimde etkilediğini de biliyor muydunuz?

Nedeni aslında çok basit : Google kullanıcı deneyimini çok önemsiyor. Yani bir kullanıcının siteye girdiğinde, kolay dolaşılabilirlik, tarayıcı uyumu, hız, görsel içerik vb. gibi bir çok konuda siteden memnun kalmasını istiyor. Kullanıcı siteye girdiğinde eğer bir çok hata mesajıyla karşılaşıyorsa, hele ki bu hatalar sitenin işlevlerini kullanmasını engelliyorsa, Google da doğal olarak bu siteyi cezalandırıyor ve sıralamada aşağıda gösteriyor.

Örnek vaka : Bir müşterimizin WordPress sitesinde hem veritabanı yapısından kaynaklanan, hem de temasından kaynaklanan hatalar vardı. Öncelikle veritabanını ele alarak, ek yükleri ve dil farklılıklarını ortadan kaldırdık. (Unknown collation: ‘utf8_unicode_520_ci’ ve Unknown collation: ‘utf8_unicode_ci’ hataları) Ayrıca WP Optimize isimli eklentiyle, veritabanına bakım yaptık ve temizledik. Daha sonra ise responsive, hem her tarayıcı ile, hem de mobil ile %100 uyumlu bir tema kurarak siteyi yeniden dizayn ettik. Ve son olarak da sorun yaratması muhtemel eklentileri kaldırdık ya da alternatiflerini kurduk.

İlginizi Çekebilir :  Dış SEO Nedir? Dış SEO'da Nelere Dikkat Edilmelidir?