lokal seo

Lokal SEO / Yerel SEO yöntemleri.

Bölgesel SEO nun normal SEO çalışmasından farkı. İl ve ilçe bazlı SEO nasıl yapılır?

Mobil cihazların kullanımının artması ile birlikte hem internet sitelerinin ziyaretçi sayılarında, hem de Google aramalarında mobil oranlar oldukça arttı hatta bazı sektörlerde mobil, masaüstünü çoktan geri bıraktı.

Mobilden yapılan Google aramalarında herkesin bildiği bir durum var, aramanın yapıldığı konuma göre Google farklı sonuçlar gösteriyor. Örneğin hangi ilden arama yaparsanız, o ille ilgili ya da yakın sonuçlar gösteriliyor. Hatta İstanbul gibi büyük şehirlerde, ilçeler hatta semtler arasında bile sonuçlar değişebiliyor.

Google genel sıralamanız düşük bile olsa, lokal SEO (bölgesel SEO / yerel SEO) yöntemleriyle kendi bölgenizde, size yakın olan kullanıcıların aramalarında üstlerde çıkabilirsiniz.

Bunun için;

  • Eğer bir işletmeniz, ofisiniz, dükkanınız vb. varsa mutlaka Google Bussiness kaydı yapın. Adres ve diğer tüm bilgileri (çalışma saatleri, çalışma günleri vb.) eksiksiz ve doğru girin. Bu kayıttan sonra Google size postayla, yani klasik zarf içinde şifre gönderecek. Bu, adresinizin doğruluğunu teyit etmek için. O yüzden sakın uydurma bir adres vermeyin.
  • Sitenizdeki lokal anahtar kelime ve etiketler kullanın. Örneğin perde işi yapıyorsanız, “Zeytinburnu perde fiyatları”, “Bakırköy perdeci dükkanı”, “İncirli’deki perdeciler” gibi etiket ve anahtar kelimeler kullanın.
  • Bölgesel yazılmış makaleler kullanın. Örneğin “Merter’in en iyi 10 perdecisi”
  • İletişim sayfanızda ve ana sayfadaki iletişim bölümlerinde mutlaka adresinizi doğru ve açık biçimde yazın.
  • Sitenize mutlaka yerinizi doğru biçimde pinlemiş bir Google haritası koyun. Bunu iframe şeklinde yerleştirin ki, telefon ve tabletten girenler tıklayarak Google Map uygulamasına geçebilsin ve navigasyon özelliğinden yararlanabilsin.
İlginizi Çekebilir :  Kod ve Tema Hatalarının SEO’ya Etkisi