seo roket etkisi

SEO’da Roket Etkisi… OLMAZ!

Webmaster sitelerinde, forumlarda, freelancer sitelerinde çok kullanılan sloganlar vardır : “Sitenize Roket Etkisi!” , “Bu SEO paketi sitenizi uçuracak!” , “Google’da Anında 1. Sayfaya Çıkacaksınız!” vs. vs.

SEO sabır işidir. SEO planlı ve stratejiye dayalı bir çalışma gerektirir.

Bir günde, bir haftada Google’da bir yere gelinmez. Evet, hacklink vb. yöntemlerle ani yükselişler sağlamak mümkündür ama böyle hilelerle ne kadar yükselirsen, o kadar düşersin…

Çoğu da zaten bunu yapmaktadır. Yasal olmayan black hat SEO yöntemleriyle ani ve hileli yükseliş sağlarlar. 3-4 gün sonra site filtre cezası yiyip tepetaklak 90-100 basamak geri düştüğünde ise sorumluluk almaz, “bana ne, ben yaptığımda yükselmişti, şimdi düşmesi senin sorunun” derler.

Düzgün bir SEO çalışmasında gözle görülür sonuç ve başarı elde etmek için en az 2 ay geçmesi gerekir. Normali 2-3 aydır. Rekabeti yüksek kelimelerde bu süre 5-6 aya kadar çıkar.

Çünkü, yukarıda dediğimiz gibi, SEO çalışması plan, sabır ve strateji isteyen bir çalışmadır. SEO çalışması yaparken adım adım gidilir. Her şeyin doğal görünmesine dikkat edilir.

Şöyle örnek verelim : 100 backlinki olan bir sitenin, bir günde 100+ backlink daha alması anormaldir. Dikkat çeker ve bu backlinklerin yapay, yani satın alınmış, yani SPAM olduğu Google tarafından anında anlaşılır. Normal olan backlinkleri günlere yayarak, her gün onar adet eklemektir. Ya da aynı şekilde, bugüne kadar hiç bir sitede tanıtım yazısı yayınlanmamış bir sitenin birden 20-30 sitede birden tanıtımının yayınlanması da yapaydır. Her güne bir adet olacak şekilde zamana yayılması lazımdır. Bu da zaten 20-30 gün demektir.

Siz siz olun, 1-2 gün içinde sitenizi “uçuracağını” iddia edenlere güvenmeyin. Gerçekten sitenizi havaya uçurabilirler!

İlginizi Çekebilir :  Ne Sıklıkla Makale / İçerik Girmeliyim?