site hızı ve seo

Site Hızının SEO’ya Etkisi

Sitenin hızı SEO açısından etkili mi? Yavaş açılan siteler Google’da sıralama kaybeder mi? Site hızı SEO için engel midir?

Günümüzde sitelere mobil cihazlar ile erişim oranı gittikçe artıyor. Dolayısı ile SEO açısından bir çok yeni faktör daha önemli hale geliyor.

Bunlardan birincisi sitenin mobil uyumluluğu.

İkincisi ise hızı.

Hız artık gerçekten çok önemli. Ve şunu kesin olarak biliyoruz ki, Google özellikle mobil yüklenme ve gezinme hızı yüksek olan siteleri ödüllendirirken, yavaş olanları cezalandırıyor.

Eğer SEO açısından rakiplerinizden bir adım önde olmak istiyorsanız, Google PageSpeed Insights sonucunuz en az 80 olmalı. (Buradan test edebilirsiniz.)

Daha düşük mü çıktı? Üzülmeyin. Test sonuç sayfasındaki tavsiyeleri yerine getirin.

Örneğin, sitenizdeki bütün resimlerin boyutlarını (piksel olan boyuttan bahsetmiyoruz, KB cinsinden veri boyutunu) küçültün. Bunun için WordPress kullanıcısı iseniz EWWW Image Optimizer eklentisinden faydalanabilirsiniz. Değilseniz, ResizeIt gibi programlar işinizi görecektir.

Yine WordPress kullanıcısı iseniz, önbellekleme özelliğinden faydalanmak için WP-Fastest Cache eklentisini kurabilirler. (Bazı temalar da bu özelliği içlerinde barındırıyor. Örneğin Safir Tema)

JavaScript ve CSS kodlarınızın optimize edilmiş halini ise Google sizin için hazırlayarak size sunuyor. Test sonuç sayfanızın en altına giderseniz, hazır ziplenmiş olarak bulacaksınız.

Gelelim en zorlu sınava  :

“Oluşturmayı önleyen JavaScript ve CSS kodlarını ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın.”

Bu hatanın çözümü için önerebileceğimiz bir yol maalesef yok.

Bu hata bir çok webmaster ve SEO’cunun kabusudur. Özellikle WordPress gibi sistemlerde uygulamak imkansızdır.

Yapmanız gereken tek şey, diğer tüm hataları gidermek. Böylece Google sitenize en azından 80-90 hız puanı verirse, bu hata göz ardı edilebilir.

İlginizi Çekebilir :  Google Sandbox & Spam Filtresinden Çıkmak